top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMateusz Michalak

Owocne targi w Emiratach Arabskich

Zaktualizowano: 26 kwi 2021

Zespół Baszta Defense nie zmarnował ani chwili w słonecznej aurze Emiratów Arabskich wysoce sprzyjającej nawiązywaniu długotrwałych relacji. Pełne 5 dni minęło pod znakim spotkań, rozmów, a nawet negocjacji.

Całe wydarzenie najlepiej podsumuje obecny na targach Prezes Baszta Defense, Piotr Droński :

"Obecność jako wystawca na targach zbrojeniowych w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to był dowód naszej aktywności i konsekwencji w działaniu. Umówione wcześniej spotkania, przy tym spontaniczne zapytania zainteresowanych sprzętem wojskowym odwiedzających targi gości i rządowych delegacji, inspirujące i poważne rozmowy - to wszystko stanowiło trzon naszej tam wizyty. Promowaliśmy przy tym arcyciekawe projekty rodem z Polski ocierające się także o przemysł kosmiczny i zaawansowaną technologię jak choćby:


1. obserwacyjno-badawcze nanosatelity krążące na niskiej (ca. 500 km) orbicie co w kontekście z sukcesem zakończonej w ns początku marca misji wysłania przez Emiraty Arabskie na orbitę Marsa sondy o wdzięcznej nazwie (Nadzieja) wyjątkowo wpisało się w klimat rozmów i panującej tu wszechobecnej atmosfery sukcesu i technicznego postępu


2. autobusy napędzane wodorem, tu rozmawialiśmy na temat zakupu pierwszych 50 pojazdów, gdzie każdy to inwestycja na ponad 4 mln zł, więc łącznie oferta została złożona na 50 pojazdów za ponad 200 mln zł


Oba tematy prowadzone są przez polskie firmy i tym bardziej staramy się powtórzyć sukces choćby poznańskiej firmy Solaris sprzed 15 lat, gdzie dostarczyli wówczas ponad 150 nowoczesnych autobusów do Dubaju."


"Na samych targach nie rozdawało się grzecznie wizytówek, tam albo się jest albo biznesowo nieistnieje. Zauważyłem, że potencjalni kupujący sami znajdą wybraną firmę czy agenta. Ciekawe, że na 900 firm byliśmy jednymi z nielicznych agentów pośredniczących w sprzedaży sprzętu. Wszyscy to generalnie bezpośredni producenci. Przeprowadziliśmy wiele bardzo konkretnych rozmów m.in. z Amerykanami i Arabami, gdzie powinniśmy już tylko na tym się skupić, a po zrealizowanych kontraktach odnotować rocznie wielomilionowe stałe obroty zagwarantowane kontraktami na 5 lat. Chcemy uczynić wszystko, aby ta szansa została w pełni wykorzystana, i to za naszą przyczyną, właśnie przez polskie firmy i polskich producentów."
"Podsumowując najbardziej klarownie jak się da, ujmę to tak:

to niewątpliwie było miejsce dla naszej firmy BASZTY DEFENSE, gdzie rozmowy prowadzone były o naprawdę poważnych i intratnych interesach. Nie traciliśmy czasu i teraz zmierzamy konsekwentnie do celu - a ten z kolei mamy jasno i precyzyjnie określony. Jestem mocno przekonany, że poprzez realizowane kontrakty przyczynimy się do wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego z pełną satysfakcją dla wszystkich stron. Jednakże potrzebujemy merytorycznego wsparcia zarówno PGZ jak i poszczególnych zakładów produkcyjnych."

"Od samego startu byliśmy postrzegani jako polska firma oferująca polski sprzęt i wyposażenie, i bardzo nas to cieszy! Fabryka broni Łucznik była naszym faworytem i najczęściej mówiliśmy o walorach i zaletach produkowanego tam sprzętu chcąc wywołać określone zainteresowanie. I to się chyba udało ... 🤔"

Chciałbym nadmienić, że od samego początku prowadzi nas generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku Leon Komornicki. To wybitna i wyrazista postać, która objęła nas swoją protekcją i dzieląc się swoim doświadczeniem, ustawia nasze działania w możliwie najlepszym kierunku.

I na koniec jeszcze jedna pewna refleksja. Na targach w Abu Dhabi było obecnych tylko 6 polskich firm, niestety, do tego jeszcze rozproszonych. Stąd na następnych targach chcielibyśmy wystawić się jako "scalona" silna grupa z Polski. Za przykładem innych państw, my też powinniśmy być razem i stanowić wówczas zauważalny solidny strategiczny zespół, jako polski pawilon z mocnym choćby hasłem:

POLAND - TRADITION & NEW TECHNOLOGYIdziemy zatem za ciosem i za rok wystawimy się na pierwszych targach zbrojeniowych w Arabii Saudyjskiej (marzec 2022). Budują tam nowy całkowicie kompleks targowy wraz z pasem startowym, na którym będą lądowały dla potrzeb targowych wojskowe samoloty. Przed tym jeszcze udział w targach w Kielcach, Londynie, a już w najbliższym czasie w Kijowie.

66 wyświetleń0 komentarzy

留言


bottom of page